Naše práce
Projekt KAMP je určený dospívajícím ve věku 12-19 let s obezitou. Projektu se vždy musí účastnit i jeden z rodičů/ zákonných zástupců, protože věříme, že změna životního stylu bez podpory rodiny je téměř nemožná.
Zařazení do projektu nabízí lékaři v ambulancích Kliniky dětí a dorostu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3.LF, kde je potřeba provést základní vyšetření k odlišení jiných typů obezity.
Objednání k úvodnímu vyšetření v ambulanci obezitologie:
- Žádanka od PLDD
- Zdravotní průkaz dítěte se záznamy tělesné hmotnosti a výšky
- Výsledky krevních odběrů, zprávy z jiných vyšetření specialistů,.. (pokud k dispozici).
tel: +420 267 16 2555, 2854, 3780
Podrobný program projektu viz níže.
Náš program
- Celodenní úvodní edukace
- 12 týdnů online podpory - cvičení, psychologická sezení, výživové lekce + monitorace
- Závěrečné prezenční setkání po 12 týdnech
- Další sledování v ambulanci dětské obezitologie
Celodenní úvodní edukace
Setkání je celodenní (9:00-16:00) a koná se na Klinice dětí a dorostu FNKV (kaple, posluchárna, ambulance). Ráno probíhá registrace a zapůjčení sportovních hodinek (od r. 2024 Garmin Instinct) k distanční monitoraci pohybové aktivity a spánkového cyklu. Rodiče podepisují informované souhlasy se studií včetně souhlasu s fotografováním, pokud souhlasí. Následuje společná pohybová aktivita, u které se všichni seznámíme. V rámci pohybové aktivity provádí rehabilitační lékařka screening vadného držení těla a ev. indikuje rehabilitace (předání žádanky na RHB v místě bydliště). Během dne pak probíhá vážení dětí i rodičů na bioimpedančním přístroji InBody, který vyhodnocuje složení svalové a tukové tkáně, u dětí pak i zhodnocení klinickým antropologem. Během konzultace s lékařem jsou rodičům sděleny výsledky krevních odběrů dětí. Děti čeká i 6minutový test chůze. Společný oběd probíhá v jídelně FNKV (hradí si účastníci v hotovosti). Po obědě následují psychologické skupiny pro děti i rodiče a společná nutriční edukace.
Co s sebou: láhev s vodou, sportovní oblečení (vhodné převlečení, u pohybové aktivity se zpotíme), malá svačina pro případný hlad, telefony (nutné u všech účastníků – rodiče i děti, telefony nabité, již doma stáhnout aplikace WhatsApp a Facebook).
12 týdnů online podpory
V rámci distanční podpory probíhají pravidelně psychologické skupiny zvlášť pro rodiče a děti, které se konají vždy 1x za 14 dnů. Tato setkání zejména slouží k motivaci účastníků, identifikaci obtíží a řešení problémů. Ve zbývajících týdnech mají děti pravidelná online setkání s nutriční terapeutkou, se kterou rozebírají zdravé svačiny, stravování na dovolených, sdílí si zdravé recepty a mnoho dalšího. Jelikož nákupy i vaření záleží hlavně na rodičích, i ti mají výživové lekce, které jsou zaměřené na vyváženost jídelníčku, výběr vhodných potravin i velikost porcí. Součástí nutriční podpory je i možnost individuální konzultace jídelníčku s nutriční terapeutkou. Pohybová aktivita probíhá pomocí živého vysílání v uzavřené skupině na Facebooku. Dva až třikrát týdně mají dospívající i rodiče možnosti společně si zacvičit kardio cvičení, zumbu, tabatu, posilování a rehabilitační cvičení zaměřené na stabilizaci středu těla a správnou koordinaci.
Co budete potřebovat: počítač s kamerou a přístupem k internetu, aplikace WhatsApp, Google Meet
a Facebook. Ke cvičení vhodná karimatka, sportovní oblečení.
Nutná je pravidelná účast na psychologických a nutričních setkáních, pohybové aktivity vhodné zařadit co
nejčastěji.
Závěrečné prezenční setkání po 12 týdnech
Uskuteční se po 12 týdnech od úvodního setkání, koná se vždy v neděli od 13:00 do 17:00 na Klinice dětí a dorostu (kaple, ambulance, posluchárna). Před závěrečným setkáním je opět nutné provést kontrolní krevní odběry nalačno (žádanky budou ponechány na recepci kliniky v týdnu před setkáním).
Po přivítání proběhne společná pohybová aktivita, měření na přístroji InBody, u dětí doplněné o antropometrické zhodnocení a 6minutový test chůze. Díky kontrolním krevním odběrům zhodnotíme, jestli došlo k úpravě hodnot laboratorních parametrů (např. krevní tuky a cukr). Spolu s psycholožkami zhodnotíte Vašich předchozích 12 týdnů a budeme rádi za Vaši zpětnou vazbu s poznámkami, co ještě na projektu vylepšit. V nutriční části setkání pak rozebereme Vaše současné stravování. Dále zde budou prezentovány další léčebné možnosti, vč. farmakoterapie.
S sebou: sportovní hodinky v původním obalu a s nabíječkou k vrácení, láhev s vodou, sportovní oblečení (vhodné převlečení, u pohybové aktivity se zpotíme) a malá svačina pro případný hlad.
Další sledování v ambulanci dětské obezitologie
Po závěrečném setkání následuje 12 týdnů bez naší online podpory. Po těchto 12 týdnech se setkáme jednotlivě (dospívající + rodič) v ambulanci dětské obezitologie, kde opět proběhne měření na InBody a konzultace životního stylu a případnými doporučeními.
Další možností léčby je nasazení farmakoterapie – dle domluvy na kontrole v ambulanci dětské obezitologie.